Kačių plaukų slinkimas: priežastys

Pūkuotas, blizgus kailis yra katės sveikatos ženklas. Tačiau bet kuris augintinis yra linkęs į plaukų slinkimą. Tam yra daugybė priežasčių: nuo fiziologinių procesų iki odos ligų ir sunkesnių vidinių patologijų. Išanalizuosime pagrindines plaukų slinkimo ligas ir situacijas, simptomus, susijusius su kačių plaukų slinkimu, taip pat gydymo ir profilaktikos metodus.

Plaukų slinkimas katėms ir katėms: fiziologinės priežastys
Katės kailio plonėjimas ir plaukų „barstymas“ visur ne visada yra ligos požymis, nors šeimininkams tai ir nemalonu. Vilna ant sofų, drabužių, lėkštėse – su tuo susidūrė beveik kiekvienas pūkuoto audinio savininkas. To priežastys dažnai yra nereikšmingos:

Molting
Sezoninis butų kačių kailinimas (pavasarį ir rudenį) dažnai vėluoja 2–3 mėnesius. Taip yra dėl bioritmų ir temperatūros sąlygų kambaryje pažeidimo. Esant gausiam plaukų slinkimui, augintinis atrodo gana sveikas: švarios akys, šlapia nosis, geras apetitas ir normali veikla.

Senatvė
Vyresnės katės retai gali pasigirti storu kailiu. Jie dažnai turi plikus pleistrus, ilgi plaukai lieka atraižose. Tame nėra nieko pavojingo, tačiau verta prisiminti padidėjusią riziką susirgti įvairiomis vyresnio amžiaus katėmis.

Stresas
Visuotinai pripažįstama, kad katės puikiai prisitaiko prie bet kokios situacijos. Nedaugelis žino, kad pūliniams būdinga labai subtili nervų sistema. Bet kokia stresinė situacija – šeimininko išvykimas, ilgas buvimas naminių gyvūnėlių „nemėgstamuose“ svečių namuose ir pan. – gali išprovokuoti gausų plaukų slinkimą iki visiško nuplikimo. Katė gali atsisakyti valgyti įprastą maistą, sumažėja jo aktyvumas, pablogėja bendra savijauta.

Nėštumas
Hormoniniai pokyčiai ir vitaminų trūkumas nėščioms ir žindančioms katėms pasireiškia nuplikimu aplink spenelius. Šiuo laikotarpiu ypač svarbūs vitaminų papildai ir subalansuota mityba, kurie padės išlaikyti tiek „motinos“, tiek jos kačiukų sveikatą.

Netinkama mityba
Plaukų slinkimą katėms dažnai sukelia vit. B grupė. Tai dažnai paveikia naminius gyvūnus, kurie valgo žmonių maistą ar pigius pašarus. Kiekvienas kačių mylėtojas turėtų žinoti: dešra, kepta žuvis ir druska bei prieskoniais pagardintas maistas visiškai netinka katėms. Toks maistas gali ne tik išprovokuoti plaukų slinkimą, bet ir sukelti sunkias virškinimo trakto ligas ir alergijas.

Plaukų slinkimo priežastys: odos ligos
Odos ligos dažniausiai išprovokuoja židininį odos netekimą (plikai pleistrai). Šiuo atveju odos pažeidimą lydi stiprus niežėjimas, o įbrėžimas yra supuruotas.

Blusos
Parazitai keičia augintinio elgesį – staiga katė pradeda niežėti, o nepakeliamas niežėjimas augintinį trikdo tiek dieną, tiek naktį. Gyvūnas susmulkina vilną, o šukos tampa pluta. Galima pridėti infekcijos (pūlingos plutos). Didelė blusų populiacija daro įtaką ir bendrajai būklei: katė praranda svorį, tampa nerami ir pikta be jokios priežasties. Nuo blusų gali nukentėti net patys savininkai: vabzdžiai graužia kojas nuo grindų.

Erkės
Kai augintinį veikia erkės, ant ausų ir priekinių kojų snukio atsiranda plikos dėmės. Alopecia areata dažnai yra simetriškai. Stiprus niežėjimas sukelia įbrėžimus, žaizdos dažnai pūliuoja. Turėtumėte žinoti apie demodikozę – ligą, kurią sukelia mikroskopinė odos erkė. Paprastai demodeksas vystosi naminiams gyvūnams, kurių imunitetas silpnas. Raudonos sritys yra padengtos sausomis svarstyklėmis.

Alergija
Nepakankamas imuninis atsakas gali atsirasti vartojant antibiotikus, buitines chemines medžiagas (ploviklius, oro gaiviklius), augalus (toksiškus naminiams gyvūnėliams ar žiedadulkėms), pašarų ingredientus ir priežiūros produktus (šampūnus), metalus ir net plastiką bei gumą. Ant odos atsiranda uždegiminiai židiniai (dermatitas): paraudusių vietų oda yra raudona, su įbrėžimais. Katė nuolat niežti ir irzli, dažnai atsisako valgyti, bet geria paprastai. Alergija gali sukelti akių ašarojimą, nosies užgulimą ir ausų uždegimą.

Kerpės
Grybelio sukelta kačių liga yra pavojinga žmonėms. Ant katės kerpės atrodo kaip suapvalinti židiniai su plaukų kelmais. Raudona oda yra padengta svarstyklėmis, o augintinis nuolat niežti. Dėmės palaipsniui didėja.

Adenitas
Riebalinių liaukų uždegimą sukelia genetinis polinkis. Aktyvios apraiškos dažniau pasireiškia paaugliams ir pagyvenusiems kačiukams. Ant ausų, kaklo ir galvos atsiranda apvalūs pliki lopai. Katė niežti, skleidžia nemalonų kvapą. Ateityje nuplikimas plinta išilgai nugaros iki uodegos, pilki arba gelsvi židiniai yra lipni. Adenitas dažnai painiojamas su egzema. Tačiau pastaruoju atveju svarbu patikrinti imunitetą, kepenų funkciją ir visą virškinamąjį traktą.

Folikulitas
Infekcija. veikiantys plaukų folikulus. iš pradžių augintiniui išprovokuoja trapius plaukus. Uždegtos pūslelės atsiranda ant veido ir kaklo, kartu su niežuliu. Folikulitas